Nagy népszerűségnek örvendenek hírességek, bloggerek, sportolók és fitnesz guruk fogyással kapcsolatos könyvei, vagy közösségi oldalakon tett bejegyzései. Ez még inkább igaz, ha nagyon rövid időn belül nagy súlyfeleslegtől szabadultak meg. Ajánlásaik általában nem megalapozottak, ráadásul hozzáértő szakember nélkül valósulnak meg. Nagyon nehéz eligazodni jelenleg abban, mi számít egészségesnek, biztonságosnak, mégis hatásos módszernek, persze mindenki másra esküszik.

Az étkezés nem csak biológiai szükséglet, hanem örömforrás, ráadásul még egészségünk megőrzésében is jelentős szereppel bír. Nem tekinthetjük összeegyeztetőnek, hogy a karcsú, sportos alkat jelenleg az ideális, mégis egy rendkívül ellentétes, túlterhelt életvételt folytatunk, viszonylag kevés rendszeres testmozgással. Az élelmiszerválaszték döbbenetes kiszélesedése és gyors elérhetősége sem segít mindezen. Fontos az egyensúly, ne essünk túlzásba, mert könnyen betegre tudjuk magunkat enni, amitől kialakulhat a túlsúly hosszabb távon (önálló betegségként definiálható), valamint megjelenésével társbetegségekre is számolhatunk.

Ahhoz, hogy egészségesek legyünk a kalória egyensúlyra is törekednünk kell, vagyis az energia bevitel ne haladja meg az energia leadás. Az alapanyagcserénk elviszi az energiaszükségletünk 60-70%-át, persze erre napi fizikai aktivitásunk is hatást gyakorol. Fontos tudnunk, ha napi 7000-8000 kcal fogyasztunk az 1 kiló súlyfelesleget eredményez, mert nincs egyensúly az energia felhasználásban.

Milyen jellemzői vannak a „kamudiétáknak”?

A divatdiéták folyamatosan jelennek meg évről évre, vagy egy korábbi továbbfejlesztett verziója hódít. Tulajdonképpen nagyon nehéz követni az aktualitásokat, azonban nagyon jellegzetes vonásuk, hogy hangzatosak, néha komplett programokat ajánlanak gyors eredménnyel, fél igazságokkal és drasztikusan kiiktatnak sok élelmiszert, mint fő bűnösöket, sőt néhol csodaszereket (kapszulákat, porokat) is bevetnek az eredmény érdekében. Abban egységesnek mondhatók a divatdiéták, hogy kalóriadeficitre törekednek, így megakadályozva a további zsírlerakódást.

Egy extrém kalóriaszegény étrend nem lehet megoldás semmiképpen, mert ahhoz, hogy szervezetünk ellássa alapvető létfontosságú funkcióit megfelelő kalóriamennyiségre van szüksége. Egy egészséges felnőtt napi kalóriaigénye rettentő változó, függ a szellemi és fizikai igénybevételtől, kortól, alkattól, nemtől, egyéni anyagcserétől. Az extrém kalóriamegvonás mindenképp kerülendő, mert hosszútávon nagyobb bajt okoz (bizonyos diéták napi 1200 kcal ajánlanak, ami egy bölcsődésnek elegendő).

„Kamudiéták” jellemzői:

Mit jelent a jojó-effektus?

A világmegváltó csodadiéták előtte-utána fotói sokszor átverések, mindig lesz indokunk változni– vagy a nyári szezonra kell formába lendülnünk, esetleg az ünnepek után szükséges szervezetünket helyrehozni, vagy az immunrendszert kellene felkészíteni a változékony időjárásra. A népszerű divatdiéták a fogyást célozzák meg, mégis a legkifogásolhatóbb bennük egységesen, hogy a résztvevők 70%-a két éven belül eredeti testsúlyánál többre hízik vissza, ezt hívjuk jojó-effektusnak, ami az anyagcserénkre rendkívül rossz hatással van. Hiába fogunk kevesebbet enni, utána nem lesz már eredményes a fogyás. Komoly kockázat továbbá, hogy akár étkezési zavart is vonhat maga után egy helytelen étrend.

Honnan tudjuk, hogy életmódváltásra van szükségünk?

Egy szakember által elvégzett testösszetétel mérés pontos képet ad testünk aktuális fizikai állapotáról, a testtömeg index (BMI) objektív lehet a súlyunkról, illetve megmutatja a hasi elhízást a haskörtérfogat is.

Divatdiéták típusai

Több trendi diéta létezik, vannak, amelyek a makrotápanyagok mennyiségi és aránybeli fogyasztását szabályozza be, de léteznek akár konkrét alapanyagokat korlátozók. Olyanok is ismertek, amik a kettő típus kombinációján alapszanak.

Néhány divatdiéta típus:

Túlszabályzók

Egyhangú diéták hosszú távon, emiatt is nem tarthatók, ráadásul az étkezés élvezeti értékét nem veszik figyelembe, irreálisan sok időt és energiát igényel a betartásuk.

Tápanyag korlátozók:

Szénhidrát korlátozók:

Atkins diéta: Atkins egy amerikai orvos volt, aki a szénhidrátokat okolta az elhízásért, ezért radikálisan csökkentette mennyiségét. A magas fehérje és zsír miatt ennyi idő alatt viszont keringési és szívproblémák, esetleg vesebetegségek is jelentkezhet. Mivel a diéta rostban szegény, az első időszakban kifejezetten tiltottak a zöldségek és gyümölcsfélék, vitaminhiány és székrekedést eredményez.

Magas fehérjefogyasztás preferáló étrendek

Egyhangúságuk mellett sok állati fehérje fogyasztásra sarkallnak, ami egy részt egészségtelen, megterheli a vesét, elősegíti a cukorbetegség hosszú távú szövődményeinek kialakulását, növeli a húgysav szintet, ami köszvényes rohamot is indukálhat. Károsítja a mikroereket, megnövekszik a kalciumkiürülés.

Hollywood-diéta: Amerikában a 20-30-as években a filmsztárok hozták divatba, amikor a szépségideál a fiús, sovány alkat lett. Napi három-hat tojás, sovány húsok, szárnyasok, rák, kagyló, hal, szója és egzotikus gyümölcsök fogyasztást preferálja. Keményítő tartalmú élelmiszerek mellőzésével, 700 kcal energia felvételével jár.

Magas zsírfogyasztást preferáló étrend

A zsír komoly veszélyt jelent a szív és érrendszeri betegségek kialakulására, fizikai és szellemi teljesítmény csökkenést okoz.

Ketogén Diéta: Nagyon alacsony szénhidráttartalmú és magas zsírtartalmú étrend, testépítők körében divatos. A zsír komoly veszélyt jelent a szív és érrendszeri betegségek kialakulására, fizikai és szellemi teljesítmény csökkenést okoz.

Élelmiszer korlátozók

Nagyon egyoldalúak, általában megundorodnak a fogyasztók az adott alapanyagtól, tápanyag- és vitaminhiányosak, így legfeljebb rövid ideig alkalmazhatók és nagy a kilók visszatérésének esélye.

Elválasztó divatdiéták:

90 napos diéta: 4 napos ciklusokban kell étkezni a makrotápanyagokból, reggelire viszont minden nap gyümölcsöt ajánl 90 napig (1. nap: fehérje-, 2. nap: szénhidrát-, 3. nap: keményítő- és 4.nap: gyümölcs napok váltakoznak).

Vércsoport étrend: Dr. Peter D’Adamo természetgyógyász kidolgozása szerint a 4 vércsoport vörösvértestjein lévő fehérje szál kapcsolatba lép az élelmiszerekben lévő fehérjék (lektinek) láncaival, ami kedvezőtlen lehet bizonyos esetekben, így minden csoportnál más élelmiszerek lehetnek előnyösek.

Lelki vonatkozások

Ma már kórkép is társul azokhoz, akik szélsőségesen ragaszkodnak étkezési elveikhez, fokozott kényszerességüket, ha nem sikerül tartani valami oknál fogva nagyon komoly lelkiismeretfurdalást és szorongást éreznek, mert félnek a rossz minőségű ételek betegség okozó hatásától. Ezt nevezzük ortorexia nervosának, ami egy pszichés zavar.

Divatdiéta helyett mit kövessünk?

Ugyanúgy a ruhák tekintetében is vannak örök klasszikusok, mint például a kosztüm; az étrend tekintetében is létezik klasszikus módszer, ami megbízhatónak és hosszútávon működőképesnek tekinthető. Kevesen vannak tisztában azokkal az alapokkal, hogy például naponta mennyi zöldség és gyümölcs fogyasztás ajánlott, milyen típusú szénhidrátok ajánlottak, vagy hogyan csökkentsük a felesleges zsírbevitelt. Létezik szakemberektől származó, könnyedén értelmezhető ajánlás, amit fontos ismernünk ahhoz, hogy ne dőljünk be a divatdiétáknak. Az OKOSTÁNYÉRÒ ismerteti az egészségtudatos étkezés alapelveit, közérthetően, élelmiszer típusokkal, a legfrissebb tudományos eredményeken alapszik és a Magyar Dietetikusok Országos Szövegsége alkotott meg. Ha nem tudjuk mihez kezdjünk mindenképp kérjünk segítséget hozzáértő dietetikustól!

Összegzés

Nem ésszerű csodaporokban vagy tablettákban gondolkodnunk, egysíkú, önsanyargató étrendeket folytatnunk. Leljünk örömünket a fizikai aktivitásban, ne az étel legyen a kizárólagos jókedvünk kulcsa, amennyiben nem vagyunk biztosan a sikerünkben és hosszú ideje aggaszt minket a súlyfeleslegünk vonjunk be dietetikust. A túlsúly egészségügyi következményekkel jár, ez tényszerű, mégis elmondható, hogy ne instant megoldásokra vágyunk, heti 0,5-1 kg fogyás (súlyfeleslegtől függően) elfogadható, ellenben a hirtelen bekövetkezett nagy súlyvesztés az esetek 70%-ánál két éven belül visszahízik. Legyen a hosszútávú életmódváltás a célunk, ne hetekben gondolkodjunk, mert ha az anyagcserénk felborul nagyobb bajt okozunk. Fontos, hogy fogyásunk ne járjon izomtömeg vesztéssel, és ne kínozzuk magunkat feleslegesen az éhséggel sem, leljük örömünket az ételekben, de legyen fő célunk a vitalitás és az egészség, valamint tartsuk szem előtt egyéni adottságainkat.

Forrás:

https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2023/03/mdosz-kozlemeny-mondj-nemet-a-divatdietakra-202303-vegleges.pdf
https://tetplatform.hu/divatiranyzatok-es-a-divatklasszikusok/

 Dr. Mák Erzsébet, Vékony Blanka (2022): Divatdiéták értékelése az orvosi gyakorlatban, SpringMed Kiadó

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.