A méz nagy energiatartalmú természetes édesítő, a hagyományos ősi gyógyászat miatt mindenki házipatikájában megtalálható, főleg légúti megbetegedéseknél használjuk előszeretettel. Előnyös tulajdonságai közé tartozik antioxidáns tartalma -minél sötétebb a méz színe, annál magasabb-, illetve hidrogén-peroxid-tartalma révén antibakteriális hatású. Elsődlegesen szénhidrát tartalma domináns: 80–85%, fő alkotói a könnyen emészthető gyümölcscukor (fruktóz: 34–41%) és a szőlőcukor (glükóz: 28–35%), de egyéb cukrok is megtalálhatók benne: szacharóz, maltóz, galaktóz. Ezeken kívül összetevői között szerepel oligoszacharid, fehérjék, aminosavak, vitaminok, ásványi anyagok és savak. Víztartalma maximum 20%, íze több mint 120 aromaanyagból áll össze, pH-ja savas jellegű. Minden méz képes kikristályosodni, sokan tévesen azt feltételezik ettől a tulajdonságtól, hogy rossz az adott termék minősége, pedig természetes jellemzője és minden típusú méznél előfordulhat. Amennyiben ikrásodást tapasztalunk (ez a jelenség 15 °C-os hőmérsékleten a legjellemzőbb) 45 °C-os vízfürdőben károsodás nélkül visszaolvaszthatjuk kedvenc csemegénket.
A méz lépes, extrahált, szűrt és préselt verzióban van fordalomban. Legtöbb jótékony élettani tulajdonsága a polifenol tartalmából ered, mert a mézből hatékonyan hasznosul. Magyarországon átlagosan 0.4-0.6 kg az éves méz fogyasztás, hazánkban jellemzően 15-20 fajta méz kapható, ezek közül a legjellemzőbbek; akác-, hárs-(kesernyésebb), napraforgó-, repce- (kevésbé savas), selyemfű- és vegyes virágméz. A méz prebiotikus hatású, mert a benne lévő prebiotikumok olyan nem emészthető élelmiszer-összetevők, melyekre nem hatnak a gyomor és bélrendszer felső szakaszának lévő emésztő enzimek, éppen ezért változatlan formában tudnak eljutni egészen a vastagbélig, ott serkentve a bélflóra jótékony hatású baktériumainak szaporodását. A mézzel való gyógyítást apiterápiának nevezzük, használata ősi hagyományokra nyúlik vissza.
Élelmiszerkönyvi meghatározása:
„…Méhek által a növényi nektárból vagy élő növényi részek nedvéből, illetve növényi nedveket szívó rovarok által az élő növényi részek kiválasztott anyagából gyűjtött természetes édes anyag, amelyet a méhek begyűjtenek, saját anyagaik hozzáadásával átalakítanak, raktároznak, dehidrálnak, és lépekben érlelnek”.
Mit jelent a funkcionális élelmiszer?
Azok az élelmiszerek, melyeknek az egészségre gyakorolt kedvező hatása bizonyított -a táplálkozási hatás mellett- funkcionális élelmiszereknek nevezzük. Relevánsan egészségmegőrző, betegség-megelőző szerepük van, a méz is ide tartozik, ráadásul hatékonyabban képes hasznosulni a többi funkcionális élelmiszerhez képest, mert nincs hőkezelésnek kitéve.
Mely vitamin és ásványi anyagok találhatók meg a mézben?
Sokféle vitamin és ásványi anyag fellelhető a mézben, de csak kisebb mennyiségben, meghatározzák földrajzi és botanikai jellemzői a lenti összetevők mennyiségét.
· Vitaminjai: C-, B1-, B2-, B6-, K-vitamin, niacin, pantoténsavat és biotin.
· Nyomelemei: kálium, kalcium, magnézium, vas, cink, mangán, réz, króm.
A méz kedvező tulajdonságai
Sportolásnál kis mennyiségben ideális alternatíva lehet energiapótlásra, mert gyorsan visszatölthetők vele a szervezet glikogénraktárai. Estelegesen helyileg Herpes simplex vírus kezelésre is hatásos, igazoltan segíti a sebgyógyulást, a B- és T-limfocita immunsejtek aktiválása révén, pedig szerepe van az immunrendszer erősítésben is. Onkológiai betegnél vizsgálták a szájnyálkahártya gyulladásra gyakorolt pozitív hatását, (ami gyakori jelenség súlyos állapotú betegeknél), itt is egyértelműen sikeresnek bizonyult. Étvágyfokozó és emésztést segítő jellemzőkkel is rendelkezik szerves savtartalma révén. Fogyasztása csökkenti a gyulladásos betegségek súlyosságát, flavonoid vegyületei miatt.
Mik azok a polifenolok és a flavonoidok?
Legtöbb jótékony tulajdonsága a méznek a polifenol tartalmából ered, a polifenolok olyan növényi eredetű másodlagos anyagcseretermékek, amelyek legfontosabb tulajdonsága az az antioxidáns-hatás, mellyel képesek a szervezetünkben lévő ártalmas szabadgyökök semlegesítésére. Szinte minden növényi eredetű élelmiszerben jelen vannak, mennyiségük és szerkezeti felépítésük igen változatos. A flavonoidok a polifelonok egy csoportja, a növények saját védelmükre termelik, (elsősorban a növényi kórokozók, valamint a káros UV-sugárzás ellen), de természetes színezőanyagok, íz- és illatkomponensek is.
Hogyan érdemes fogyasztani?
Ha teába tesszük ne legyen forró az italunk, 20-30 gramm (1 evőkanálnyi) naponta az ideális javasolt fogyasztási mennyiség 15 év felett, nagy energiatartalma folytán. Nem csak édességek ízesítésére alkalmas, hanem húsok pácolására, vagy akár saláta öntetnek is ideális ízvilágot biztosít. Enzimes barnulás ellen hatásos ellenszer, akárcsak a citromlé, ezért gyümölcssalátánkra is szuper öntetet készíthetünk belőle. Glikémiás indexe átlagosan 55±5, mégis gyorsan képes megemelni a vércukorszintet. Törekedjünk arra, hogy megbízható helyen vásároljuk meg a terméket, mert összetételét nagyban befolyásolja származása.
Kiknek nem ajánlott mézet beépíteni az étrendbe?
A méz szennyeződhet Clostridium botulinum spórával, emiatt egy éves kor alatti csecsemőknek életveszélyes, ezért tilos adni! A Clostridium botulinum egy bakteriális ételmérgezés, semmilyen körülmények között ne legyünk itt megengedők. Pollenallergiák esetén felléphet keresztallergia, ezért megint csak nem javasolt használni. Szintén ellenjavallt azok számára, akik allergiás reakciókat produkálnak a méhcsípésre, cukorbetegek csak szakorvosi kontrollal fogyaszthatják, mert gyorsan képes megemelni a vércukorszintet, számukra léteznek mézhelyettesítő termékek a piacon. Magas fruktóz tartalma miatt fruktóz emésztési zavarban szenvedőknek teljes mértékben ki kell zárniuk.
Mi az a manuka méz?
A manuka mézet Új-Zélandon állítják elő a méhek, a manuka bokrok beporzásával. Ezt a mézfajtát úgy hirdetik több helyen is, hogy hatékonyan kezeli a bőr sebfertőzéseit. Ennek hátterében az áll, hogy a manuka mézben a gyorsan bomló hidrogén-peroxidon túl, methilglyoxal (MG) is található. Mivel a legtöbb manuka mézekkel kapcsolatos tanulmányt csak kis létszámú esetszámmal végezték, ezért további, nagyobb létszámú kutatásokra van szükség, hogy bizonyítsák különleges tulajdonságait.
Recept ötlet:
HOZZÁVALÓK (1 adag salátához):
- 2 ek vörösborecet
- 4 ek extraszűz olíva olaj
- 1 tk dijoni mustár
- 1 kk méz
- só, bors
Tegyél mindent egy jól záródó befőttes üvegbe, csavard rá a tetejét, rázd alaposan össze és már használhatod is! Mindig rázd össze mielőtt használnád, hiszen az ecet és az olaj mindig szét fognak válni egymástól.
Összegzés
A méz nagyon egészséges funkcionális élelmiszer, mert számos kedvező élettani tulajdonsággal rendelkezik azon felül, hogy energiát biztosít szervezetünknek, antioxidáns tartalma kiemelkedő. Természetes édesítőként jóval egészségtudatosabb, mint a hagyományos kristálycukor, de természetesen az egészséges irányelveket szem előtt tartva (10E%/nap) valóban mértékkel fogyasszuk, így elkerülhetjük a felesleges kalóriatöbbletet. Törekedjünk arra, hogy olyan forrás szerezzük be, ami megbízható, így garantálhatjuk magunknak a minőséget, valamint érdemes többfélét kipróbálni, időnként más ízűt beszerezni. Kisdedeknek tilos a fogyasztása 1 éves korig, ezt nagyon fontos szem előtt tartani.
Forrás:
http://preventissimo.hu/tudastar/cikk/322
https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12906-020-03170-5
https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2019/01/taplalkozasi_akademia_hirlevel_2019_01_mez.pdf
https://www.mindmegette.hu/igy-keszul-a-klasszikus-vinaigrette-ontet-tokeletes-alaprecept-60217/